Polski Związek Działkowców
Get Adobe Flash player

Sprawy z dyżurów prawnych

 W każdy piątek w godzinach 10.00-15.00 prawnicy Krajowej Rady PZD udzielają działkowcom, osobom zainteresowanym nabyciem prawa do działki w ROD oraz członkom organów PZD porad prawnych w sprawach związanych z nabyciem, posiadaniem, zbyciem prawa do działki w ROD oraz członkostwem w PZD. Zachęcamy do zapoznania się  z wybranymi przez nas zagadnieniami, z którymi zwrócono się do prawników w trakcie ubiegłotygodniowego dyżuru: „Czy informacja finansowa dotycząca prowadzenia ROD za ubiegły rok musi zostać umieszczona na tablicy ogłoszeń w ROD?” oraz „Czy uprzedzenie działkowca na piśmie o zamiarze wypowiedzenia umowy dzierżawy działkowej w związku z brakiem płacenia opłat ogrodowych może przybrać postać wezwania do zapłaty?”

1.   Czy informacja finansowa dotycząca prowadzenia ROD za ubiegły rok musi zostać umieszczona na tablicy ogłoszeń w ROD?

Zgodnie z art. 33 ust. 3 i 4 ustawy o ROD, raz w roku, nie później niż do dnia 1 lipca, stowarzyszenie ogrodowe przedstawia działkowcom informację finansową dotyczącą prowadzenia ROD za poprzedni rok. Informacja ta powinna zawierać wpływy i wydatki w ROD w podziale na źródła pochodzenia i wydatkowane cele, a także zestawienie środków wpłacanych przez działkowców (w podziale zgodnym z art. 33 ust. 2 ustawy o ROD). Informacja ta powinna zostać udostępniana w sposób umożliwiający każdemu działkowcowi zapoznanie się z nią.

Z powyższego wynika, że ustawodawca nie określił sposobu udostępniania w/w informacji finansowej. Wskazał tylko, że ma być ona udostępniona w taki sposób, aby mógł się z nią zapoznać każdy działkowiec. W związku z tym, przykładowe sposoby udostępniania takiej informacji określiło Prezydium KR PZD (aktualnie Krajowy Zarząd PZD) w swojej uchwale nr 153/2017 z dnia 5.04.2017 r. w sprawie informacji finansowej dotyczącej prowadzenia ROD przedstawionej corocznie działkowcom. Zgodnie z nią, a w szczególności z § 4 ust. 2 i 3, informacja może zostać przedstawiona działkowcom poprzez zamieszczenie jej na tablicach informacyjnych ROD, na stronie internetowej ROD lub przez dostarczenie jej każdemu działkowcowi. Może również zostać wysłana do działkowca pocztą elektroniczną, o ile wyraził na to pisemną zgodę, podając adres e-mail. O sposobie jej udostępnienia decyduje zarząd ROD. Zatem nie ma obowiązku, aby informacja finansowa była zamieszczana na tablicy ogłoszeń.

2. Czy uprzedzenie działkowca na piśmie o zamiarze wypowiedzenia umowy dzierżawy działkowej w związku z brakiem płacenia opłat ogrodowych może przybrać postać wezwania do zapłaty?

Art. 36 ust. 3 pkt. 2 ustawy o ROD stanowi, że stowarzyszenie ogrodowe ma prawo wypowiedzieć działkowcowi umowę dzierżawy działkowej, gdy jest on w zwłoce m.in. z zapłatą opłat ogrodowych na rzecz stowarzyszenia ogrodowego i jego zwłoka w zapłacie wynosi co najmniej 6 miesięcy. Aby wypowiedzieć działkowcowi umowę dzierżawy działkowej z tego tytułu, zarząd ROD musi uprzedzić działkowca na piśmie o zamiarze wypowiedzenia umowy i musi wyznaczyć dodatkowy – miesięczny termin do zapłaty zaległych i bieżących należności.

W tym przepisie prawnym, ustawodawca wskazuje, że uprzedzenie działkowca musi być dokonane w formie pisemnej (w postaci dokumentu własnoręcznie podpisanego przez zarząd ROD) oraz musi zawierać informację, że brak zapłaty w wyznaczonym, dodatkowym (miesięcznym) terminie będzie skutkował wypowiedzeniem umowy dzierżawy działkowej. Jeżeli zarząd ROD w wezwaniu do zapłaty zawrze w/w elementy to mimo, że takie wezwanie co do zasady ma inną funkcję (zdyscyplinowanie do oddania długu pod rygorem skierowania sprawy na drogę postępowania sądowego) spełni ono oczekiwania ustawy co do czynności, którymi należy poprzedzić wypowiedzenie, aby było ono skuteczne.

 

MAP

Zdjęcie: pixabay.com