Polski Związek Działkowców
Get Adobe Flash player

Komunikat Krajowego Zarządu PZD z dnia 29.09.2020r. w sprawie zmiany telefonicznych dyżurów w jednostce krajowej i Okręgach PZD

Po dokonaniu oceny codziennych telefonicznych dyżurów pełnionych Okręgach PZD i jednostce krajowej PZD wprowadzonych w związku z pandemią COVID-19 w dniu 24.09.2020r. Krajowy Zarząd PZD podjął uchwałę nr 259/2020 w sprawie zmiany funkcjonowania dyżurów telefonicznych w Okręgach PZD oraz jednostce krajowej PZD.

(więcej…)

Ogrody działkowe przyszłością naszych miast

„Ogrody działkowe są nierozerwalną częścią naszych miast, dlatego trzeba przede wszystkim zastanawiać się nad tym jak je rozwijać a nie likwidować” – mówił podczas odbywającego się w miniony piątek i sobotę seminarium  naukowego na SGGW, zatytułowanego „Przyszłość ogrodów działkowych w miastach” prezes PZD Eugeniusz Kondracki.

 

W swoim wystąpieniu Prezes PZD podkreślał, że ogrodnictwo miejskie zaczynają dziś doceniać zwłaszcza nasi zachodni sąsiedzi, którzy przed laty zachwycili się rozwojem cywilizacji i pozwolili na zabudowanie terenów zielonych szklanymi wieżowcami. Dziś, coraz bardziej jednak zaczynają tęsknić za naturą, odpoczynkiem na świeżym powietrzu, czy żywnością pozbawioną chemii. Prezes PZD podkreślał, że na tle naszych zachodnich sąsiadów Polska znajduje się w wyjątkowo dobrej sytuacji, bowiem aż 4 miliony Polaków ma możliwość korzystania z 43 tysięcy hektarów gruntów, na jakich znajdują się ogrody działkowe. „Tego może nam dziś pozazdrościć nie jeden z naszych europejskich sąsiadów. Jeżeli chodzi o powierzchnie i zagospodarowanie ogrodów działkowych, to możemy porównywać się jedynie z Niemcami. Pozostałe kraje, w których występują ogrody działkowe,  posiadają ogrody o bardzo małej powierzchni” – mówił prezes PZD.

Dzięki determinacji działkowców…

Prezes Eugeniusz Kondracki przypomniał, że sytuacja ogrodów działkowych w Polsce nie byłaby z pewnością tak dobra, gdyby nie upór i zaangażowanie działkowców, którzy od wielu lat bronią terenów ROD przed deweloperami. Potwierdzeniem tego jest także wywalczona niedawno nowa ustawa o ROD, która w odpowiedni sposób zabezpieczyła prawa działkowców  przed likwidacjami.

Prezes podkreślił równocześnie, że jeżeli ogrodnictwo miejskie ma się rozwijać, państwo musi tworzyć ku temu odpowiednie warunki. Bardzo często bowiem wobec ogrodów działkowych wysuwany jest zarzut, iż ich stan zagospodarowania oraz estetyka pozostawia wiele do życzenia. Tymczasem mało kto pamięta o tym, że przez ostatnie 20 lat działkowcy straszeni byli likwidacjami. Pojawiało się też wiele koncepcji odebrania działkowcom gruntów ROD. W wyniku tego, duża część z działkowców wstrzymywała się z inwestycjami. Dotyczy to zarówno inwestycji na indywidualnych działkach, jak i w infrastrukturę.

„Naszym marzeniem jest to, by ogrody działkowe były ozdobą naszych miast i by z ich uroków mogło korzystać całe społeczeństwo. Do tego konieczna jest jednak współpraca z samorządami ,które muszą przestać patrzeć na ogrody przez pryzmat inwestycji. Władze powinny także wsłuchać się w głos społeczeństwa, które – jak wskazują badania CBOS-  w 88% popiera dalsze istnienie ogrodów działkowych”- podkreślał Prezes PZD.

W swoim referacie prezes przypomniał także, że władze miast nie powinny obojętnie przechodzić wobec zjawiska wyludniania miast  i przenoszenia się mieszkańców na tereny podmiejskie. Jedną z przyczyn  takiego stanu rzeczy jest kwestia otoczenia, w jakim ludzie chcą żyć, zwłaszcza dostępu do terenów zielonych i aktywnego wypoczynku. Ogrody działkowe zaliczają się do tych form terenów zielonych, które dają mieszkańcom miast najpełniejszy kontakt z przyrodą. Uświadomienie sobie tego faktu musi spowodować konstatację, że jeżeli miasta chcą powstrzymać odpływ mieszkańców, to zapewnienie im powszechnego dostępu do zmodernizowanych i funkcjonalnych ogrodów działkowych, jest jednym z najlepszych sposobów na osiągnięcie celu.

Na zakończenie Prezes PZD podkreślił, że Polski Związek Działkowców jest otwarty na dialog i zmiany w ogrodach. Zależy mu bowiem na tym,  by ROD-y mogły się jak najlepiej rozwijać. Być może dzięki temu Polacy unikną sytuacji, której dziś doświadczają chociażby mieszkańcy Stanów Zjednoczonych, którzystarają się „przechwycić” choćby mały skrawek ziemi, by przerobić go w przydomowy ogródek. Przez to ogródki powstają niemal wszędzie – między blokami, na dachach czy elewacjach budynków.

My co prawda jeszcze takich absurdów nie doświadczamy i należy mieć nadzieję, że tak pozostanie.

Warto także, by każdy z nas pamiętał o przysłowiu „cudze chwalicie, swego nie znacie”, które w kontekście ogrodów działkowych jest wyjątkowo aktualne.

(mz)

 

Referat Prezesa Polskiego Związku Działkowców – (czytaj więcej)

Okręgowa Komisja Rewizyjna ma dyżur w biurze OZ PZD przy ul. Śląskiej w każdy drugi wtorek miesiąca w godz. 10.00 - 13.00
FEW Meter


Nowy Statut PZD
35 lat PZD – koncert
Mini galeria
Losowy obrazek z galerii

Losowy obrazek z galerii

Losowy obrazek z galerii

Losowy obrazek z galerii

Losowy obrazek z galerii

Losowy obrazek z galerii

Użytkownicy na stronie
Teraz na stronie: 2
Dzisiaj: 95
W tym tygodniu: 227
W sumie od 01.01.2015: 262855