Komunikat Krajowego Zarządu PZD z dnia 29.09.2020r. w sprawie zmiany telefonicznych dyżurów w jednostce krajowej i Okręgach PZD
Po dokonaniu oceny codziennych telefonicznych dyżurów pełnionych Okręgach PZD i jednostce krajowej PZD wprowadzonych w związku z pandemią COVID-19 w dniu 24.09.2020r. Krajowy Zarząd PZD podjął uchwałę nr 259/2020 w sprawie zmiany funkcjonowania dyżurów telefonicznych w Okręgach PZD oraz jednostce krajowej PZD.
Nie zostawiaj pożywienia na działce
Pozostawianie pożywienia lub świadome wyrzucanie resztek jedzenia na działkę przyciąga dzikie zwierzęta. Ich obecność niesie za sobą różne zagrożenia.
Czym grozi bytowanie dzikich zwierząt na działkach?
Oprócz chorób zakaźnych, pasożytów i pozostawianych odchodów coraz częściej napotyka się opróżnione z ryb oczka wodne, ale i truchła martwych ptaków, a nawet upolowanych kotów.
Koty i lisy oraz szczury, które tak uczynnie są dokarmiane (najczęściej przez samych działkowców)to drapieżniki, które polują i zabijają inne zwierzęta. Które zakażają swoim odchodami ogrodowe plony – żywność, którą zjadamy często prosto z krzaka – poziomki, którymi częstujemy dzieci; zioła, pietruszkę czy sałatę, najsmaczniejszą prosto z grządki.
Rodzinne ogrody działkowe nie są przestrzenią odpowiednią do bytowania dzikich i bezpańskich zwierząt.
Działkowcu zanim pozostawisz pożywienie na swojej działce, rozważ czy chcesz prowadzić ogród czy schronisko?
A.E.Michowska